نظام آموزش رسمی

فرایند تولید و فرایند تربیت یک تفاوت بنیادین با یکدیگر دارند. تولید مسیری پیش بینی پذیر است که تولیدگر از ابتدا میداند که کار به کجا خواهد رسید. خط تولید باید منتهی به انتظار تولیدکننده ختم شود و محصول، یعنی تکرار یک اتفاق مطلوب.

عبارت کنترل کیفیت را شنیده اید؟ بخش QC در هر کارخانه کارکرد Quality Control یا تطبیق خروجی عملکرد با انتظارات تولید را بر عهده دارد. در نهایت محصولات اگر کیفیت مورد انتظار را نداشته باشند مردود خواهند شد و مردود یعنی ضایعات و اضافات!

در برخی از کارخانه‌ها کنترل کیفیت به درجه بندی محصول اقدام میکند یعنی محصولات بر اساس بهره مندی از استانداردهای مورد انتظار رتبه خواهند گرفت و ارزندگی آنها کاملا تابع امتیازی است که از کنترلگر کسب خواهند کرد!

قصه شیرین تولید، قصه تلخ تربیت

همین داستان خوشایند در مسیر تولید، یک صراط اسف بار در مسیر تربیت تلقی می‌شود. آزمونهای کنترلی برای مطابقت محصول با استانداردهای مورد انتظار برگزار خواهد شد. مردودها به عنوان ضایعات تلقی می‌شوند و اساسا تدبیری برای قبول نشدگان وجود ندارد. شما به عنوان یک محصول مردود کاملا احساس نامرغوب بودن و کم بها شدن را درک میکنید و باید به عنوان قشر فرودست، تحت فرمان قبول شده ها قرار بگیرید

تنها راه نجات برای قرارگیری در لایه فرادست، انطباق هرچه بیشتر با اهداف تولیدگر است. شما هرچه بیشتر خودتان را به میل او نزدیک کنید شانس بیشتری دارید. یعنی اگر معیار تولیدگر ان است که ضریب ۳ برای درس زبان لحاظ کند پس شما باید سه برابر برای زبان اهمیت قائل باشید و اگر او به موسیقی نظری ندارد پس وقتی که صرف آن خواهید کرد به منزله وقت تفنن یا تلف شده است. قبل‌تر در باب نسبت تربیت و تبعیت نوشته‌ام

فرزند شما محصل است یا محصول؟ 

فرض کنیم مدیر یک مدرسه هستید؛ شما در مدرسه‌تان محصول میخواهید یا محصل؟ قاعدتا اگر به دنبال کسب رتبه مناسب در کنترلگری هستید، باید به محصول فکر کنید. این محصول است که بقیه مشتری‌ها (والدین دانش آموزان) را به سمت شما سوق خواهد داد و می‌توانید با افتخار بگویید ۱۰۰% قبولی کنکور داشتید، یعنی یک فله محصول خوب ِمشابه تولید کردید.

اما اگر محصل بخواهید، نتیجه پیش بینی پذیر نیست. آدمها متناسب با نهاد و نهان ِخودشان رشد پیدا کرده‌اند و لزوما به نتایج یکسانی نخواهیم رسید. این چیزی نیست که بسیاری از پدرها و مادرها برایش پول پرداخت کنند. خروجی بدون مهر استاندارد از نگاه والدین خروجی ضایعاتی است و در نظام آموزش رسمی هم مهر استاندارد همان مدرک تحصیلی است که به شرط نمره کسب خواهد گردید. شما برای فرزندتان چه مسیری را در پیش گرفتید؟ او یک محصل است یا محصول؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *