سوال نخستین

با یک سوال شروع کنیم: تا به حال اتفاق افتاده که فرزندتان را به رستورانی ببرید و بدون هیچ انتخابی، از گارسون بخواهید که هر غذایی که خودش خواست را برای پسر یا دخترتان آماده کند؟ انتظار نداریم پاسخ به این سوال مثبت باشد و احتمالا خواهید گفت نه! خودتان بر اساس شناخت قبلی از فرزندتان انتخاب می‌کنید که چه غذایی برای او مناسب است.

سوال دوم

حالا به پرسشی دیگر فکر کنید، اگر به شما بگویند درمانگاهی هست که نه تنها نسخه همه بیماران از قبل نوشته شده بلکه بدون تاثیر خصایص جسمی و یا نیاز به مشاهده و معاینه، تمامی مراجعین صرفاً یک نسخه را تحویل خواهند گرفت؛ آیا برای درمان خودتان یا فرزندتان به چنین مرکزی مراجعه می‌کنید؟ پاسختان به این سوال هم منفی است؟

سوال سوم

اگر پاسختان به هردو سوال بالا منفی بود؛ لطفا به سوال سوم و مهمتری فکر کنید: آنچه در مدارس تابع نظام آموزش عمومی یا همان آموزش رسمی رخ می‌دهد مگر چه تفاوتی با دو موقعیت بالا دارد؟ آنجا هم از پیش غذا مشخص است و انتخاب شما هیچ تاثیری در خوراک ذهنی و روانی که به فرزندتان داده می‌شود نخواهد داشت. حتی اگر قائل باشیم که این نظام آموزشی توسط جمعی از خبرگان و اطباء حاذق نوشته شده، به هرحال یک نسخه واحد است که برای همه تجویز شده.

حتی به اندازه یک لباس ساده …

وقتی می‌گوییم «همه» یعنی صرفنظر از جنس، قومیت، خانواده، جغرافیا، اقلیم زندگی، تجربیات شخصی، خصایص فردی، علایق، استعدادها و انتظار از زندگی، ارزش‌های والدین همه را مجبور به تحصیل در یک شکل و محتوا بدانیم! ما حتی برای انتخاب یک لباس ساده، بسیاری از معیارهایی که در سطر بالا گفتیم را مد نظر داریم و برای آدمهای مختلف، انتخاب‌های متنوعی خواهیم داشت! چطور کار به آموزش که می‌رسد انقدر عجیب رفتار می‌کنیم و عجیب تر اینکه به همین رفتارمان هم عادت کردیم طوری که برای بسیاری هرگز سوال پیش نخواهد آمد که آیا روش درستی را در پیش گرفتیم؟

یک سوال روشن!

این یادداشت قرار نیست به پاسخ روشنی ختم شود بلکه می‌خواهیم سوال کاملا روشنی را طرح کنیم! شاید مشکل اساسی ما در مواجهه با نظام آموزشی عمومی و تحمیلی که در مدارس پیاده می‎شود این است که ما اساساً «سوال» نداریم! یعنی همه پذیرفته‌ایم که این شیوه آموزشی، تنها گزینه و تنها راه پیش روست و با اکراه یا با رضایت، در نهایت فرزندمان را راهی مدرسه می‌کنیم. به نظر می‌رسد ما نیازمند مواجهه با این سوال هستیم که آیا مدرسه، تنها گزینه است؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *